ArtKlaudia

Where flowers are our inspiration
Las w słoju

Jak dbać o las w szkle.

Las zamknięty w słoiku.
Czy las w szkle należy podlewać?

Otóż tak i nie. Podlewamy rośliny w słoju otwartym gdy widzimy, że ziemia jest sucha. Natomiast las zamknięty przykrywką to samowystarczalny ekosystem, w którym odbywa się zamknięty obieg wody. Zamknięte ogrody w szkle uznawane są za bezobsługowe ponieważ już po pierwszym podlaniu po sadzeniu roślin nie wymagają już wody. Wilgoć pozostaje w glebie, a także wysyca powietrze, to właśnie z powietrza rośliny czerpią wodę niezbędną do życia. Woda ta skrapla się na ściankach słoja i z powrotem spływa do podłoża.

Jakie światło dla lasu w szkle?

Przypomnijmy sobie jak jest w lesie, tym prawdziwym, dużym lesie. Do wyższych partii drzew docierają promienie słoneczne lecz już na niższych poziomach światło jest rozproszone, zdarza się że nawet tam nie dociera – i panuje półmrok. W związku z tym zastosujmy powyższe spostrzeżenia dla naszego mini lasu. Optymalne warunki dla roślin zamkniętych w słoju będą w głębi pomieszczenia. Ustawmy ekspozycję na komodzie czy stoliku kawowym, w miejscu gdzie będzie docierało światło dzienne o średnim natężeniu. Dużo zależy także od tego jakie rośliny znajdują się we wnętrzu słoja. Najmniejsze natężenie światła tolerują mech kępowy, paprocie, palmy, bluszcze, fitonie, czyli rośliny zielne. Jeśli w słoju hodujemy drzewko bonsai zachowajmy około 1-1,5m od okna wtedy będzie mu dobrze. Oznaką słabego doświetlenia drzewka będzie zrzucanie liści.

Czy otwierać las w szkle?  

Niewielkie zaparowanie jest normalnym zjawiskiem zachodzącym w zamkniętym słoiku. Na początku, po posadzeniu roślin w szkle musi zapanować równowaga wodna i biologiczna w ogrodzie. Okres nazywamy czasem stabilizacji. Do właściwej równowagi dochodzi od miesiąca do dwóch. W tym czasie ogród może mocno zaparowywać i kiedy to zauważymy warto jest go wtedy uchylić pokrywkę na 15 minut, wtedy nadmiar wody wyparuje na zewnątrz. Jeśli problem będzie się powtarzał należy się zastanowić nad zmianą miejsca, być może jest wystawiony na zbyt duże działanie promieni słonecznych czy wysokiej temperatury.

Czy przycinać rośliny w szkle?

W związku z tym, że rośliny zasadzone są w niewielkiej ilości ziemi i w ograniczonym rozmiarami pojemniku nie powinny się zbytnio rozrastać. W takich warunkach las w szkle rośnie wolniej. Bywa jednak, że rośliny wybujają i mają długie pędy lub zbyt duże liście. Przyczyną może być zbyt mało światła. Odpowiadając na pytanie -tak rośliny w szkle można przyciąć. Należy jednak przy tym pamiętać, że rośliny żyjące w szkle są przyzwyczajone do wysokiej wilgotności powietrza, dlatego zabieg przycinania powinno się zrobić dość sprawnie.  Wybujałe pędy i przyduże liście można przyciąć nożyczkami. Uwaga, nie wycinamy rośliny ‘do samej ziemi’ – może tego nie przetrwać.

  • #dzieńojca #zakończenieroku #koniecrokuszkolnego #flowers #flowersbox #boxzkwiatami #kwiatywpudełku #ArtKlaudia #kwiaciarniawrocław #kwiaciarnianadodrze #dzieńojca #zakończenieroku #koniecrokuszkolnego #flowers #flowersbox <a href='/explore/bo