ArtKlaudia

Where flowers are our inspiration
Pielęgnacja Zamiokulkas

Jak dbać o zamiokulkasa

Jaka ziemia dla zamiokulkasa?

Podłoże dla zamiokulkasa powinno zawierać dużą ilość torfu, próchnicę i być przepuszczalne. Generalnie lubi ziemię żyzną. Roślina doskonale czuje się w środowisku o pH pomiędzy 5,5 a 6,5. Wskazane jest stosowanie drenażu ze żwirku lub piasku na dnie doniczki. Zamiokulkas powinien być uprawiany w doniczkach szerszych niż wyższych. Dzięki temu kłącza łatwiej się rozrastają. Jednak należy pamiętać, że Zamiokulkas lubi mieć ciasno w doniczce. Więc z wielkością donicy nie należy przesadzać.

Jak podlewać zamiokulkasa?

Zamiokulkas jest wrażliwy na nadmierne podlewanie. Przelany szybko gnije i praktycznie jest nie do odratowania. Łatwiej zniesie przesuszenie w związku z tym podlewamy go rzadko i nie dopuszczamy by stał w wodzie. W okresie zimowym dajmy roślinie odpocząć, wtedy podlewanie powinno być ograniczone. Zamiokulkas dobrze się czuje gdy go zraszamy nie przeszkadza mu wysoka wilgotność powietrza.

Jak nawozić zamiokulkasy?

Zamiokulkas nie lubi jałowej ziemi dlatego powinno się go zasilać co 2 tygodnie preparatami dedykowanymi dla roślin zielonych. W okresie jesienno-zimowym nie stosujemy żadnych nawozów. Nie zasilamy także roślin świeżo przesadzonych.

Jaka temperatura dla zamiokulkas zamiolistnego?

Zamiokulkasy dobrze rosną w temperaturze pokojowej do 25°C. Zimą nie powinna spaść poniżej 15°C.

Jakie oświetlenie dla zamiokulkasa?

Zamiokulkas do prawidłowego wzrostu potrzebuje stanowiska półcienistego, jako jedna z nielicznych roślin doniczkowych rośnie również w całkowicie zacienionych miejscach.  Zamiokulkas zamiolistny wystawiony na bezpośrednie działanie promieni słonecznych może chorować. Na liściach pojawią się brązowe plamy. Jeśli chcemy uniknąć przeginania się rośliny w stronę światła (a ma takie tendencje) zaleca się regularne obracanie doniczki, tak aby światło działało równomiernie na wszystkie liście i łodygi.

  • #dzieńojca #zakończenieroku #koniecrokuszkolnego #flowers #flowersbox #boxzkwiatami #kwiatywpudełku #ArtKlaudia #kwiaciarniawrocław #kwiaciarnianadodrze #dzieńojca #zakończenieroku #koniecrokuszkolnego #flowers #flowersbox <a href='/explore/bo